Kolejne, ciekawe zajęcia z edukacji ekonomicznej!
8a i 8b brała udział w warsztatach czytania ze zrozumieniem i kreatywnego pisania!
Ciekawe zajęcia poprowadził dr hab. Maciej Wróblewski prof. UMK Katedry Antropologii Literatury i Nowych Mediów Wydział Humanistyczny. (tekst: L.K, fot: J.S)
Dzień II Rekolekcji Wielkopostnych: rozważania przykazań dekalogu.
.
Pierwszy dzień Rekolekcji Wielkopostnych rozpoczęty w Klasztorze Franciszkanów dla uczniów SP3!
Naj...
Posadźmy las!
Nasza szkoła nie czeka na ogólnonarodowy zryw sadzenia drzew, ale już od 12 lat, dzięki własnej inicjatywie i współpracy z Nadleśnictwem Brodnica sadzi lasy w naszym regionie. W tym roku, w Leśnictwie Karbowo, na wyznaczonym terenie las posadziła klasa 7a. Akcja przebiegała pod fachowym okiem pana Leśniczego Tomasza Klejnowskiego, który najpierw wszystko wytłumaczył, a potem przystąpiliśmy do pracy. Drzewkami, które sadziliśmy były buki. Co ciekawe, podczas naszego marszu na miejsce sadzenia spotkaliśmy piękny pomnik przyrody - buk zwyczajny. Oczywiście, nie przeszliśmy obojętnie obok napotkanych po drodze śmieci. Na koniec był zasłużony odpoczynek, ognisko i kiełbaski ufundowane przez Nadleśnictwo. Bardzo dziękujemy panu Nadleśniczemu Grzegorzowi Karolakowi za możliwość przeprowadzenia akcji, a panu Leśniczemu Tomaszowi Klejnowskiemu za cierpliwość i ciekawą lekcję przyrody. (E.F)
W murach SP3 gościliśmy dziś wyjątkowych gości...
Mary Kanini i siostra Margaret z Kenii wystąpiły w specjalnym koncercie dla uczniów naszej szkoły. Były nie tylko piosenki religijne, ale również afrykański taniec i nauka języka angielskiego. (L.K)
Poznajemy różne zawody...
Uczniowie 1d brali aktywny udział w spotkaniu z lek. wet. M. Stachowiakiem, któremu chętnie zadawali pytania i uzyskiwali szczegółowe odpowiedzi. Pierwszoklasiści mogli zobaczyć przyrządy, które pomagają w leczeniu zwierząt oraz salę operacyjną, gdzie wykonywane są zabiegi. Wizyta w przychodni pozwoliła uczniom pogłębić wiedzę na temat pracy weterynarza oraz uświadomiła, że praca ze zwierzętami jest wymagająca, ale sprawia dużą satysfakcję i spełnienie. (tekst: L.K, fot: M.Ś)
"Młodzież zapobiega pożarom"
Zakończyły się miejskie eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". SP nr.3 reprezentowali: Maciej Murawski (5c), Mateusz Kwiatkowski (5c), Grzegorz Miklaszewski (8a) i Patryk Cieciórski (8a). Miło nam zakomunikować,że do dalszego etapu zakwalifikował się Patryk. Gratulujemy i trzymamy kciuki w konkursie powiatowym. (tekst: L.K, fot: M.T)
"Igrzyska Wiedzy 2020"
W VII Regionalnym Konkursie Międzyprzedmiotowym "Igrzyskach Wiedzy 2020" organizowanym przez III LO w Brodnicy, szkołę reprezentowała klasa 8a, a konkretnie: Daria Laskowska i Miłosz Tomasz, którzy podczas konkursu wykonali pracę plastyczną "Pocztówka z Brodnicy", z tematem przewodnim: "Brodnica - 100 lat niepodległości" oraz Patryk Cieciórski, Grzegorz Miklaszewski, Dawid Kozikowski i Tomasz Szymański, którzy zmagali się z zadaniami z zakresu literatury, historii, matematyki, fizyki, biologii z ekologią, geografii i języka angielskiego. Pozostała część klasy dzielnie im kibicowała. Zajęliśmy IV miejsce. W konkursie wzięło udział 17 szkół podstawowych.Opiekun pani E. Filipska. (E.F)
Święto Patrona Szkoły - Władysława Jagiełły!
Ważne wydarzenie dla wszystkich, którym bliska jest szkoła ,,przy Wiejskiej". Dziś było uroczyście, widowiskowo, a czasami spontanicznie. Nie zabrakło powagi i szczerego uśmiechu. Wszystko, to za sprawą historycznych scenek, które musiały przygotować wszystkie klasy. Nie zabrakło też prezentów i gości, w tym ważnym dla szkoły dniu. Z okazji Dnia Patrona 2020 r. wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowy numizmat historyczny - półgrosz Władysława Jagiełły. Jego rekonstrukcję przygotował Mincerz Fordoński. Natomiast Jaruna i Jaroszek, z Fundacji Brama Epok, wręczyli te pamiątkowe monety opowiadając przy tym ich historię. Było też ogłoszenie wyników konkursów: plastycznego, gazetki oraz dekoracji linek na korytarzu. Oj się działo. Podsumowanie tego wyjątkowego dnia najlepiej odzwierciedla refren szkolnego hymnu: ,,Jagiellonka nasza szkoła, pełna życia i przyjaźni, jest dla wszystkich wielkim źródłem, nauki i wyobraźni". ( tekst: L.K, fot: J.S, L.K)
Jedyny, wyjątkowy, niepowtarzalny-teleturniej ,,1 z 10"
Tak rozpoczęły się uroczystości związane z obchodami Dnia Patrona Szkoły: Władysława Jagiełły. Dziś, po wcześniejszych konkursowych eliminacjach, spotkali się ,,najlepsi z najlepszych". O dziwo, nie byli to tylko uczniowie kl.VIII. Po zaciętej rywalizacji i naprawdę wyjątkowych emocjach, kolejność konkursu przedstawia się następująco: 1m.- Igor Malak 6b, 2- Mateusz Kwiatkowski 5c, 3-Tomasz Szymański 8a, 4-Bruno Flenc 6b, 5- Marta Pesta 6a, 6-Kilian Wiktor, 7- Maciej Murawski 5c, 8- Tomasz Otremba 6c, 9- Patryk Jadonowski 4a i 10 - Aleksandra Sochal 6c. Szacun dla wszystkich uczestników tego turnieju. Brawo dla organizatora M. Pakulli za historyczny ,,Dzień wśród Jagiellonów". (L.K)
Nie panikujmy, ale bądźmy czujni!
1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych!
Przedstawiciele naszej szkoły złożyli kwiaty przy pomniku Armii Krajowej. W ten sposób oddali cześć żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. (tekst: L.K, fot: R. Z)
Myjcie ręce jak najczęściej!
Prosta czynność, która może ustrzec przed różnego rodzaju wirusami.
Edukacja ekonomiczna dla kl.4-6 zaliczona!
Dzięki pani Annie Hybiak ( pracownika Oddziału Okręgowego NBP w Bydgoszczy), uczniowie dowiedzieli się o historii pieniędzy, jak rozpoznać czy są fałszywe, a także poznali główne zasady funkcjonowania i roli banku centralnego. (tekst: L.K, fot: J.S, B.S)
Lekcja w 2a „przebiegała” bardzo szybko!
W ramach spotkań z przedstawicielami ciekawych zawodów, tym razem byli to rodzice uczniów tej klasy: lek wet. Lucyna Sobiesińska i lek. wet. Radosław Stawicki, mówiono o trudnej i ciekawej pracy weterynarza. Lekarze zwierząt opowiedzieli o podstawowych zasadach dbania i zachowania się wobec pupili, a także podpowiedzieli jak określić ich wiek oraz jak zadbać o higienę w kontaktach ze zwierzętami. (tekst: L.K, fot: A.N-F)
Babcie i dziadkowie w zmowie … czyli szkolny przegląd literacki!
W styczniu obchodziliśmy setną rocznicę powrotu Brodnicy do macierzy. W związku z tym ważnym dla naszego lokalnego środowiska wydarzeniem, zorganizowaliśmy w szkole przegląd literacki dotyczący szeroko pojętej historii regionu. Można było napisać pracę na jeden z siedmiu zaproponowanych tematów. Na przegląd wpłynęło 30 prac. Uczniowie wymyślali legendy związane z naszą miejscowością, pisali o swoich emocjonalnych związkach z małą ojczyzną. Jednak najczęściej wybierany temat to wywiad z babcią lub z dziadkiem o ich dzieciństwie i młodości. Wspólne spostrzeżenia dla babć i dziadków dotyczą zupełnie innego sposobu spędzania wolnego czasu niż praktykują dziś wnukowie, czyli uczestnicy naszego szkolnego przeglądu literackiego. Jaki: zabawy na śniegu (dziś trudno go znaleźć w zimie), lodzie na przypinanych do butów łyżwach, czytanie książek i czasopism. O telefonach, smartfonach, czy tabletach nie było przecież w młodości babć i dziadków w ogóle mowy. Uroczyste podsumowanie przeglądu odbyło się 25 lutego. Wysłuchaliśmy kilku prac. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe i oczywiście pochwały.(J.K, M.P)
Jedz pierniczki, będziesz zdrowy!
Tego dowiedziała się klasa 5b, będąc na warsztatach w Muzeum Toruńskiego Piernika. Do pierników dodaje się wiele przypraw, które i dziś są dość cenne, a to one właśnie mogą przyczynić się do leczenia przeziębień! W średniowieczu za takiego piernika trzeba było zapłacić nawet trzy tysiące. Dzieci świetnie bawiły się kawałkiem ciasta, by w finale powstała z niego oryginalna piernikowa figurka. Następnie oglądaliśmy ekspozycje przenoszące zwiedzającego w odległe czasy. Bajki o toruńskich piernikach dopełniły naszej wizyty w tym kolejnym ciekawym miejscu Torunia. Każdy z uczniów zabrał do domu upieczonego świeżo pierniczka, niestety tylko… ozdobnego. Obejrzeliśmy także spektakl „Alicja w Krainie Czarów” na deskach Teatru Wilama Horzycy. Losy bohaterki miały skłonić młodego widza do stawiania sobie trudnych pytań: kim jestem?, kim nie jestem?, dokąd iść?, dokąd dojść? Była to kolejna ciekawa wizyta w Toruniu! (J.K, W.N)
Archiwum Aktualności