,,SCHÜLER LEHREN SCHÜLER" (uczniowie uczą uczniów) to projekt uczniów kl. 7a,b SP oraz 2b gimnazjum, który realizowano wspólnie z uczniami klas 2 I LO w Brodnicy.Na tych nietypowych zajęciach rozwiązywano różne zadania, quizy.... Organizatorkami tej nietypowej lekcji j. niemieckiego były: A.Szczechowska SP3 i M.Jamrozy I LO (tekst: L.Kaczmarek, fot: L.Kaczmarek, A Szczechowska)
,,Kolejny raz, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzygminnym Konkursie Wiedzy Ekologicznej „Szaleństwa Ekologiczne” dla gimnazjów, organizowanym przez Brodnicki Park Krajobrazowy w Grzmięcy. Jest to ten rodzaj konkursu, w którym nie tylko rywalizacja jest ważna, ale przede wszystkim przeżycie nowych doświadczeń, czyli nauczenie się czegoś i dobra zabawa.Udział w tym konkursie to już nasza szkolna tradycja. Tym razem szkołę reprezentowali: Malwina Kępczyńska kl. 3f, Daria Jórkowska kl. 3f, Martyna Rutkowska kl. 3f, Julia Kiedewicz kl. 3g, Wiktoria Pizoń kl. 3b, Sebastian Koprowski kl. 3f, Jakub Wątorowski kl. 3f, Jan Blom kl. 3g.
Najpierw cztery osoby z zespołu zmierzyły się z testem, natomiast potem, wszyscy wyruszyli do lasu na ścieżkę przyrodniczą „Bobrowiska”, aby zmierzyć się z zadaniami praktycznymi. W tym roku tematem przewodnim były owady. Nie jest to łatwy temat, biorąc pod uwagę, jak duża jest to grupa bezkręgowców. Poza tym, pogoda też nas nie rozpieszczała i deszcz utrudniał wykonywanie zadań w terenie. Mimo wszystko uczestnicy poradzili sobie ze wszystkim doskonale i udało się wejść na podium, ponieważ zajęliśmy III miejsce. Gratulujemy! Mimo niesprzyjającej aury, w przerwie między jednym opadem deszczu, a drugim, udało się też rozpalić tradycyjnie ognisko i upiec kiełbaski."(E.Filipska)
17.05 W KOŚCIELE FARNYM, POCZET SZTANDAROWY NASZEJ SZKOŁY WZIĄŁ UDZIAŁ W NABOŻEŃSTWIE EKUMENICZNYM Z OKAZJI 450. ROCZNICY URODZIN ANNY WAZÓWNY.(tekst: L. Kaczmarek, fot. M.Pakulla)
,,Złote gruszki" rozdane.W konwencji „Oskarowej” ceremonii z czerwonym dywanem i piękną muzyką filmową w tle, nagrodziliśmy uczniów, którzy przygotowali filmy na I Galę Filmową. Kapituła konkursowa wybrała laureatów konkursu, a wyniki przedstawiono uroczyście w BDK.
Nagrody:
1. Scenariusz - Nawiedzony dom (W.Kurnikowska, D.Khudetska)
2. Zdjęcia - Tokyo dirt (N.Kaliński, H.Klonowski);
3. Dźwięk - Na aquaparku z rodziną Kotowskich (N. Szczechowska)
4. Montaż - Tokyo dirt (H. Klonowski)
5. Efekty specjalne - Nawiedzony dom (Daria i Wiktoria)
6. Kostiumy i charakteryzacja - Nawiedzony dom (Daria, Wiktoria)
7. Najlepsza rola męska - Mateusz Pawłowski (Wróżbita Maciej)
8. Najlepsza rola żeńska - Wiktoria Kurnikowska (Nawiedzony dom)
9. Najlepszy film obcojęzyczny - Schwarzwalder Kirschtorte (M. Grajewski, K. M Pawłowscy, A. Czupryński,J. Blom)
10. Najlepszy dramat - Na aquaparku z rodziną Kotowskich (N.Szczechowska)
11. Najlepszy teledysk - Tokyo dirt (H. Klonowski, N. Kaliński, M. Kaliszewski)
12. Najlepsza komedia - Kartoffelsalat (A. Jamroży, C. Kryży i M.Kaliszewski)
13. Nagroda za oryginalność w ujęciu tematu: The nights (Z. Rysiewska, A. Wałdowska, A. Bartoszewska)
14. Nagroda specjalna opiekuna projektu: Moja grecka wycieczka (P. Szablińska)
15. Nagroda publiczności Tokyo dirt ( H. Klonowski, N. Kaliński, M.Kaliszewski)
16. Grand Prix: Nawiedzony dom (Daria i Wiktoria)
17. Nagroda specjalna jury za ciekawe ukazanie codziennych praktycznych czynności - Ty mała znów zarosłaś (J.Blom, K.M Pawłowscy, B.Tamiła,
Grajewski)
Skład jury:
Olimpia Balewska, Maria Pakulla, Małgorzata Matuszewska, Beata Matuszewska, Luiza Kaczmarek, Monika Przybyłowska,Marcelina Fiałkowska, Aleksandra Świtalska, Alicja Górna, Jagoda Maziarska, Magdalena Nizgorska, Mikołaj Klimowski
Festiwal przygotowano w ramach projektu,który przygotowali następujący uczniowie:
kl. 2 c- Jagoda Maziarska, Aleksandra Świtalska, Magdalena Nizgorska, Aleksander Mierzwa.kl. 2 e- Alicja Górna, Daria Khudetska, Wiktoria Kurnikowska, Tomasz Drozdowski, Mikołaj Klimowski.
kl. 2 f- Joanna Piotrowska.kl. 3 g- Jan Blom, Mateusz Pawłowski, Jakub Pawłowski. kl. 3 c- Marcelina Fiałkowska.
Opiekunowie: O.Balewska, M.Przybyłowska
(L.Kaczmarek)
Nietypowe zajęcia wych. fizycznego odbyły się dziś w naszej szkole. Temat główny: wioślarstwo. Prowadzący: olimpijczycy z Sydney i Aten: Sławomir Kruszkowski (https://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82awomir_Kruszkowski) i Artur Rozalski (https://pl.wikipedia.org/wiki/Artur_Rozalski). Panowie na co dzień pracują w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Toruniu (http://zsoit13-torun.vizz.pl/ ) z którą SP3 nawiązała współpracę.Odkryto talenty a więc działamy w tej sprawie dalej. Od września dodatkowe zajęcia z wioślarstwa ruszają ,,do boju". A to jeszcze nie koniec wrześniowych, sportowych niespodzianek (tekst i foto: L.Kaczmarek)
To był super biwak, z super atrakcjami. Z Ośrodka Edukacji Ekologicznej ,, Miętowy Gaj" powrócili szczęśliwie uczniowie klasy 1a. Bawili się i uczyli na ciekawych zajęciach przygotowanych przez pracowników Brodnickiego Parku Krajobrazowego oraz rodziców. Wyjazdową integrację kl.1a uważamy za zaliczoną.
(tekst: L.Kaczmarek, fot: B.Wojciechowska)
Niezapomniane wrażenia przywieźli ze swojej wycieczki uczniowie kl. 3 g, 2 c i 2 e, którzy 11 maja odwiedzili Gdańsk i Gdynię. Trójmiasto powitało ich prawdziwym oberwaniem chmury, ale nie przeszkodziło to naszej młodzieży, która wszelkie kaprysy aury przyjmowała ze śpiewem na ustach (zdaniem opiekunów, była to najbardziej rozśpiewana wycieczka w historii szkoły!). Uczniowie zwiedzili imponujące Muzeum II Wojny Światowej, które w atrakcyjny i nowoczesny sposób przybliża zwiedzającym kulisy wydarzeń historycznych, umożliwiając m.in. spacer przedwojenną ulicą, ćwiczenia w łamaniu kodu Enigmy czy zobaczenie takich ciekawostek, jak suknia ślubna wykonana ze spadochronu. Kolejnym punktem wycieczki było spotkanie z Wiedźminem w Teatrze Muzycznym w Gdyni. W czasie ponad 3-godzinnego widowiska uczniowie poznali zawiłe losy walczącego ze złem Geralta z Rivii. Spektakl porwał widzów m.in. niezwykle dopracowaną stroną techniczną i imponującymi akrobacjami. Było to spotkanie ze sztuką sceniczną na najwyższym poziomie. ( tekst i fot: O.Balewska)
Właśnie zakończył się Puchar Polski Związek Żeglarski w konkurencji kite foil! Trzecie miejsce zajął w nich Jakub Wątorowski ( 3f ). Jak sam medalista pisze na swojej stronie:,, doświadczenie, które nabyłem pływając z najlepszymi zawodnikami z Polski jest bezcenne! " Gratulujemy !!!
(tekst:.L.Kaczmarek, fot: FLYSURFER Kiteboarding)
IX Nocna Majówka Patriotyczna przeszła do historii. I choć w strugach deszczu przyszło uczestnikom zaliczać wyznaczone punkty, to dało się odczuć,że duch patriotyzmu jest wśród nich. Za każdy kilometr w nogach, za każdy kawałek mokrego ubrania dla wszystkich- WIELKI SZACUN.
(tekst: L.K, fot: J.S, L.K).
II miejsce w X Brodnickim Przeglądzie Pieśni i Piosenki Patriotycznej zajęła Ania Bartoszewska- 2c. Jako laureatka, Ania wystąpiła na uroczystym koncercie podczas obchodów Święta Konstytucji 3 Maja. Gratulujemy!!! fot:nadesłane
Spotkaliśmy się dzisiaj, aby przeżyć wspólnie chwilę refleksji nad wieloma majowymi dniami. Każde z tych świąt ma inną wymowę, inny charakter, czego innego dotyczy. Każde ma to do siebie, tym się wyróżnia, że bez względu na okoliczności niesie wartości własne, uniwersalne, często piękne, mądre, bardzo poważne, pełne zadumy i refleksji nad czasem minionym, nieobecnym. tekst i foto: L. Kaczmarek)
W 2018 r. przypada 450. rocznica urodzin Anny Wazówny.
W całym powiecie odbywają się uroczystości związane z tym wydarzeniem. Uczniowie 1b postanowili również upamiętnić tę wybitną postać. Na swoją lekcje zaprosili panią Aleksandrę Kurek, która opowiedziała o królewnie szwedzkiej, starościnie brodnickiej i golubskiej.O Annie Wazównie dowiedzieli się też więcej w MiPBP gdzie bibliotekarze propagowali wiedzę o jej osobie, jej bogatej działalności społecznej i religijnej, którą prowadziła podczas pobytu na historycznej ziemi michałowskiej i golubskiej.(tekst: L.Kaczmarek, fot: M. Ziętarska).
Z dwudniowej wyprawy do Ośrodka Edukacji Ekologicznej ,, Miętowy Gaj" powrócili uczniowie klasy 2B . Był czas na zabawę, zajęcia teoretyczne oraz terenowe, które prowadzili pracownicy Brodnickiego Parku Krajobrazowego. W tematycznych pokojach: "Nora Lisa", "Ul", "Mrowisko", "Wśród bobrów", "Pod wodą" oraz "Gniazdo Perkoza" uczniowie uczestniczyli w ciekawych zajęciach, a potem odpoczywali wraz z opiekunami grupy: M.Wagner oraz H. Kinal.
(tekst L.Kaczmarek, fot. M. Wagner).
Z okazji 73 rocznicy zakończenia II wojny światowej przy Pomniku Wdzięczności w Brodnicy odbyły się dzisiaj patriotyczne uroczystości. W tym ważnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszej szkoły.
(tekst: L.Kaczmarek, fot. M. Pakulla)
Piękno Polski poznawali nasi najmłodsi uczniowie (kl. 1a) na spotkaniu w MiPBP. Bibliotekarze przypomnieli pierwszakom pojęcia związane z ojczyzną, zarówno tą dużą jaki i małą oraz symbolami narodowymi.
(tekst:L.Kaczmarek, fot: B.Wojciechowska).
Uczniowie kl.VII zakwalifikowali się do konkursu „Ekologiczny Edukator Szkolny – I Edycja 2018” . Konkurs jest organizowany w ramach projektu „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym!”. Organizatorem jest Województwo Kujawsko-Pomorskie, w imieniu którego działa Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu. Opiekunem grupy jest nauczyciel geografii, Ewa Filipska.Jednym z zadań, jakie wyznaczyła sobie młodzież, jest ukazanie problemu zaśmiecania środowiska przyrodniczego. W związku z tym, 12 kwietnia, w porozumieniu z Panem Nadleśniczym z Nadleśnictwa Brodnica, uczniowie klasy VII a wybrali się do lasu, aby przeprowadzić akcję sprzątania lasu.Okazało się, że w lesie można znaleźć dosłownie wszystko: porzucone woreczki foliowe, opony, łańcuchy, krzesła, puszki, wypalone papierosy, baterie, papiery, butelki itp. Nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo w ten sposób szkodzimy środowisku. Opakowania z tworzyw sztucznych mogą rozkładać się nawet od 100 do 1000 lat, puszki aluminiowe – 100 lat, papier od 3 do 5 miesięcy. Guma do żucia, nie ulega rozkładowi przez kilka dni, lecz przez 5 lat! Niedopałki papierosów rozkładają się przez 2 lata, poza tym bezmyślnie rzucone mogą spowodować pożar. Szklane butelki również stwarzają ryzyko pożaru w lesie, a czas rozkładu liczony jest na 4000 lat! Baterie zawierają związki chemiczne, które mogą skazić glebę. Nasze śmieci mogą stać się śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt.
Poza tym odpady zaśmiecają nasze otoczenie nie tylko w sposób widoczny. W sposób niewidoczny (choć wyczuwalny), jesteśmy truci przez ludzi, którzy spalają je w swoich piecach.Przed nami okres wycieczek na łono przyrody, pokażmy, że umiemy się zachować. Młodzież już zrobiła pierwszy krok.(Małgorzata Boba, uczennica kl. 7a)
,,Dzień 3 maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951 r. święto 3 maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt."
Złożenie kwiatów przy Pomniku Wdzięczności, ul. 3 Maja. Udział w kościele farnym w mszy św. w intencji Ojczyzny z udziałem Kompanii Honorowej 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego, pocztów sztandarowych, delegacji i Miejskiej Orkiestry Dętej oraz wzięcie udziału uroczystości patriotycznej z okazji Dnia Flagi RP na Dużym Rynku- tam wszędzie był nasz sztandar i przedstawiciele SP 3. (tekst: L.Kaczmarek, fot: M.Pakulla, L.Kaczmarek)
Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja –międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja.
W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950.
Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń, które miały miejsce w pierwszych dniach maja 1886 r. w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. (L. Kaczmarek)
Na najwyższym stopniu podium w II Otwartych Mistrzostwach Brodnicy i Powiatu w Piłce Nożnej 11-to osobowej chłopców rocz. 2002/04 - "Spring Cup 2018" stanęli nasi uczniowie:
WIŚNIEWSKI JAKUB 3A, DĄBROWSKI JAKUB, JARANOWSKI KAROL 3A, KIJEWSKI ADRIAN 3A, KOBYŁECKI MARTIN 3A, KOTOWSKI DAWID 3A, KUŁAKOWSKI MATEUSZ 3A, KUTERA KLAUDIUSZ 3A, PRZYBYLSKI NIKODEM 3A, RAJCA TOMASZ 3A, SKAWIŃSKI KAROL 3A, SZADKOWSKI DAMIAN 3A, TAMIŁA BŁAŻEJ 3G i JACKIEWICZ ŁUKASZ 3G. Opiekun: Mariusz Zabłocki. Gratulujemy godnego reprezentowania szkoły.
(tekst: L.Kaczmarek, fot: M. Zabłocki).
Archiwum Aktualności